PARTİ MARTİ BİŞİLER

Ben öyle anne-kız konsept yapıp süslü püslü giyinebilecek kokoş bir kadın değilim, hiç olmadım. Kız kardeşlerimin tabiriyle biraz dökük olduğum doğrudur. Dolayısıyla kızım olunca onun da öyle olmayacağı beklenen bir sonuçtu sanırım. Daha bebek doğmadan baby shower ile başlayıp, diş buğdayı, 6 ay kınası, adım somunu diye devam eden süslü partilerin hiçbirini yapmadım ben. Baby Shower için Londra’da arkadaşlarımın sürpriz olarak organize ettiği son derece mütevazi bir gecede bolca hamur işini mideye indirip, güzel sohbetler etmiştik doğru, ama o sayılmaz.

Dökük olabilirim ama nihayetinde tazecik bir anneyim. Sosyal medyada maruz kaldığım bu kadar süslü püslü, şıkırtılı, parıltılı kutlamalara ben de özenmiş ve diş buğdayı yapmaya niyetlenmiştim bir keresinde, o da kısmet olmadı. Eminönü ne gidip özene bezene alışveriş yapmış, üşenmeyip hepsini Londra’ya taşımıştım. Hatta Şark Han’ da en üst katta sadece deniz kabuğu satan bir dükkanda özel dizayn yaptırdığım istiridye kabukları içerisine pembe kumlar üzerine serpişmiş İnci taneleri konseptimizin temelini oluşturacak ve misafirlerimize de hediyelik olarak minik şişeler içerisine deniz kabukları ile süslediğim parfümlü sıvılar temayı tamamlayacaktı. Tüm hazırlıkları tamamlamama rağmen Londra’dan dönüş tarihimize kadar bizim kızın dişi çıkmayınca hepsini Carboot Sale denilen ikinci el eşya pazarında satıp elim boş geri gelmiştim. Geldikten bir süre sonra bizim kızın dişi çıktı çıkmasına ama bizim hevesimiz kalmamıştı partide falan.

Böyle partisiz geçen günler birbirini kovalayıp, hızlıca akıp geçti ve nihayet bolca kutlamalar yapacağımız İnci Azra’ nın 1 yaşı geldi çattı. Evet herkesin dediği gibi bebekler 1. yaş gününden pek birşey anlamıyordu ama doğum günlerine her zaman çok kıymet veren ben, en kıymetlimin doğduğu günü atlayacak değildim. Olsun anlamasındı, biz de bizim anne-baba oluşumuzun 1. yılını kutlardık olur biterdi. Ha tabi kutlama falan dedim diye öyle tüllü, pembeli şeyler hayal etmeyin sakın, evde aile arası az bir süslemeli, bol yemeli, içmeli, hoş sohbetli birşeydi. Aile nüfüslarımız sayıca kalabalık olduğundan ve İnci’nin 1.yaş gününde hiçbirini ayırmak istemediğimizden ve henüz kendimize ait bir evimiz de olmadığından 2 adet farklı parti yapmaya karar verdik. Babaanne ve teyze evlerinde olmak üzere gerçekleşen 2 ayrı partimize toplamda 45 kişi katıldı, ve ikisi de çok keyifliydi.

Bir sonraki yazımda süsleme alışverişleri, pastalar ve konsept hazırlıklarından ayrıca bahsedeceğim ama genel olarak fil konseptli olan partilerimiz açık pembe, gri ve beyaz renklerindeydi. Evet İnci Azra fil seviyor ama aslına bakarsanız kuş daha çok severdi, ben nasıl olsa seneye onun istediği olacak diye düşünerekten kendi sevdiğim hayvanı kullanmayı tercih ettim. Ne de olsa anneliğimin yıl dönümünü kutluyorduk o kadarlık söz hakkım olsundu değil mi canım. Korkmayın o kadar da bencil değilim, fotoğraflarda görüldüğü üzere 2 partide de kuşlara yer verdik, gördükçe mutlu olsun diye. Ama fena da olmadı bence bu sayede annesi gibi bir filsever yetiştirmek için ilk adımları atmış olduk, o günden fil fil diyerek geziyor ortalıkta.

İlk partide şans bu ya bir aydır patlatmaya uğraştığı üst dişi atağa geçti ve aynı zamanda sonradan öğrendiğimiz üzere boğazlarından kaynaklı kanda bulunan enfeksiyon ateşini yükseltti, dolayısıyla son derece huysuzdu. Ona rağmen ‘iyi ki doğdun İnci’ müziği eşliğinde herkes onu alkışlayınca özel birşeyler olduğunu hissetti. Hem balonlarla süslenmiş evden hangi bebek hoşlanmaz ki? Hele ki bizimki gibi çokça kuzeni varsa değmeyin keyfine (bol çocuklu partiler her zaman hayalimdi, gerçek oldu).

İkinci partimiz ilkinden 1 hafta sonra olduğundan İnci Azra’nın dişi tamamen çıkmış ve antibiyotiğin etkisiyle tam anlamıyla  iyileşmişti diyebilirim. Daha keyifliydi, ve ilkinden tecrübeli olduğundan bu sefer müziğe sallanarak eşlik edip, mum sönünce kendisi de alkışladı. He mumu kim söndürdü derseniz tabi ki partinin asıl sahibi olan BEN 😛 .

Yani aslında demem o ki aslında 1 yaşında da olsa bebeğimiz anlıyor bazı şeyleri…Bolca balonları görünce onun için özel bir hazırlık olduğunu hissediyor bence, insanlar alkışlayınca da güzel birşeyler yaptığı için takdir edidiğini anlıyor, herkesle birlikte o da seviniyor. Tabi farkında değil yaptığı en güzel şeyin gelip bizim evimizi şenlendirmek olduğunu ama olsun, elbet onu da bilecek zamanı geldiğinde.

 

PARTİ MARTİ BİŞİLER
5 8 votes

Bir Cevap Yazın