Londra’da oyun grupları

Size daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Şimdilerde Türkiye’de çok zengin muhitlerde ortaya çıkmaya başlayan küçük yaşlardaki bebeklere de hitap eden oyun grubu konsepti Londra’da belediyeler tarafından ücretsiz yada çok uygun fiyatlara sağlanan bir hizmet. Ben İnci Azra 3 aylıkken yürümeyen çocukların katıldığı müzikli oyun gruplarına ve yine yürümeyen bebeklerin ve annelerinin katıldığı ek gıda tecrübelerinin paylaşıldığı bir gruba katılmıştım. Bebeklerin kendi yaşlarındaki akranlarıyla biraraya gelmesi ve annelerin sosyalleşmesi açısından çok faydalı olduklarını düşünüyorum. Bu günkü yazımızda da Londra’da yaşayan Nilhan Hanım oyun gruplarıyla ilgili tecrübelerini bizlerle paylaştı. İyi okumalar.

***

Merhabalar,
Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben Nilhan, 29 yaşında anne oldum. Hamileliğim, doğumum ve anneliğim Londra’da geçti. Kızım su anda 14 aylık. Gerek ebelerin gerek sağlık ocaklarındaki çalışanların yönlendirmeleriyle bebeğimin kilosunu, boyunu, gelişmesini belirli aralıklarda birlikte takip ettik. Merak ettiğim her konuda randevu alıp sağlık danışmanlarıyla görüştüm ve hala görüşmeye devam ediyorum.

Bu vesile ile ay ay çocuk gelişimiyle ilgili oyun grupları, bebek ve çocuk ilk yardım kurslarının olduğunu öğrenip gerekli yerlere kayıt oldum. Sosyal medya, sağlık ocaklarına asılan posterler ve el ilanları sayesinde haftanın hangi günü nerde ve saat kaçta oyun grubu olduğunu paylaşmış oluyorlar.

Araştırmalarıma göre 4 aylık dönemden sonra bebeğimin oyun gruplarını anlayıp zevk alabileceğini düşündugum ve 0-4 aylik donemde hicbir oyun grubuna katilmadik. Bebegimin 4.ayindan sonra anne-kiz olarak eglenceli zaman gecirdigimiz oyun gruplari benim icin de hem baska anne adaylarla tanisip, sohbet etmemi hem de bebegimin yasitlariyla aktiflesmesini sagladi.

Ingiltere’de genel olarak yurume mesafesinde oyun gruplari ve saglik merkezleri bulunmaktadir. Haftada 2ser saatten 2 gun oyun gruplarina katiliyoruz. Bebeklik doneminde sadece duyusal gelisime yarayan, yumusak, degisik yapilardan olusan, oldukca ses cikartan oyuncaklarla bebegimi diger anneler gibi zemine yatirarak oyunlar oynadim. Kizim emeklemeye ve yurumeye basladiginda ise yurutec tarzinda yurumeyi destekleyici oyunlarin, top havuzlarinin ve sunger bloklarin oldugu bolumlerde vakit gecirmeye basladik. Gozlemledigim uzere bir sonraki yas araliginda el becerisi gelistirmek adina hamur, boyama ve yirtma yapistirma kisimlarina gececegiz.

Katildigimiz oyun gruplarinin bazilari kilise icinde bazilari ilkokullarin bir bolumunde veya semt kutuphanelerinin bir bolumunde yapiliyor. Bazilari 1 yas alti ucretsiz bazilari ise £1 – £5 arasinda degisim gosteriyor. Oyun gruplarinda hemen hemen ayni tarz oyuncaklar bulunmakta, sure bitiminin sonuna dogru sarki ya da masal anlatimlari basliyor ve hep birlikte dinliyor, soyluyoruz ve danslar ediyoruz. Oyun gruplari mevsime gore kilise bahcelerinde piknik tarzinda ya da okul bahcelerinde minik parklarda sallincaklarla daha da zenginlesmis oluyor. Anneler gibi babalarin da katilim yuksek. Bu durumu evimize de yansitiyoruz ;)) esimin esnek calisma saatleri, diger baba arkadaslarinin da farkli tatil gunlerinin farkli babalar icin de oyun gruplarini cesitlendiriyor. Anneler anneanneler babanneler dedeler ve babalar her turlu aile bireyi rahatlikla katiliyor.

Bu etkinlikleri eğitimin erken başlaması diye adlandırmak yanlış olsa da çocukların ve yeni doğum yapıp bambaşka bir yaşam temposuna geçmiş olan annelerin sosyalleşmesi için çok faydalı olduklarını söyleyebilirim. Ülkemizde özellikle 0-2 yaşa hitap eden hizmetlerin aşırı lüks statütüsünde olmasının çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Aslında çok da yüksek olmayan maliyetlerle belediyeler ve sağlık ocakları tarafından verilebilecek bu tarz hizmetler hem taze annelerin bilinçlenip, sosyalleşmelerini sağlayacak hem de bebeklerin daha çok küçük yaşlarda paylaşmayı öğrenen sosyal bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacaktır.

Herkese şimdiden mutlu yillar dilerim,

2017 nin sağlık ve huzur getirmesi dileğiyle,

Sevgiler,

Nilhan Keten

@nilhanketen

***

Londra’da oyun grupları
5 6 votes

Bir Cevap Yazın