Keçi Sütü Bazlı Mamalar Hakkında Herşey

Bloğun ilk zamanlarında yazdığım hazır mama denemelerimiz başlıklı yazımda keçi sütü bazlı mama deneyimimizi sizlerle paylaşmıştım. Şimdi bugün Dr Ece Altın’ın bloğum için yazmış olduğu bu yazıyı sizlerle paylaşırken farkediyorum ki aslında keçi sütü ile ilgili pek de ayrıntı bilmiyormuşum. Siz de benim gibiyseniz eğer buyrun okuyun efendim. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Sade anlatımı için buradan kendisine tekrardan teşekkür ediyorum.

***

Bir bebek için en önemli besin anne sütüdür. Uzmanlar anne sütünün yetmediği ya da olmadığı zamanlarda erken ek gıda yerine formül mama vermenin daha uygun olduğunu söylüyorlar. Bunun sebebi bebeğin gelişmeyen sindirim sistemine uygun gıda vermek. Çok eski zamanlarda annelerimiz sütleri yetmediğinde pirinç unundan muhallebi yapıp bizleri beslerlermiş ama zamanımızda gelişen teknoloji ve bebek beslenmesine verilen önem sayesinde mamalar üretildi ve içerikleri zenginleştirildi. Piyasadaki mamaların neredeyse hepsi inek sütü poteinleri kullanılarak hazırlanmaktadır. Halbuki besinsel değeri açısından anne sütüne en yakın süt eşek sütünden sonra keçi sütüdür. Bunun sebeplerinden biri de keçinin beslenmesine dikkat eden ve en iyi çimleri, en iyi otları yiyen bir hayvan olmasıdır. Birkaç markanın inek sütü yerine keçi sütü proteini kullanılan mamaları da bulunmaktadır. Diğer mamalara kıyasları fiyatları biraz daha yüksektir. Bu mamalar inek sütü kaynaklı mamaları tolere edemeyen ya da hafif inek sütü alerjisi olan bebeklerde tercih edilebilir.

Sadece keçi sütü ile beslenenlerde folik asit eksikliği gelişebileceği ve bunun da kansızlık sebebi olduğunu unutmayalım; bu nedenle 1 yaşından önce çiğ / pişmiş keçi sütünü süt olarak vermemek gerekir. 6.aydan sonra keçi sütünden hazırlanmış süt ürünlerini ( yoğurt, muhallebi, peynir…)  kullanabilirsiniz; ama sadece keçi sütü kullanıyorsanız doktorunuza danışmakta fayda var. Keçi sütü kaynaklı mamalar, zenginleştirilmiş olduğundan böyle bir risk yoktur.

Keçi sütünün alerjik reaksiyon açısından değerlendirilmesi:
• Daha düşük alfa-s1-kazein oranına sahip. (alfa-s1-kazein inek sütü alerjisine sebep olan proteinlerin başında geliyor.)

Keçi sütünün bağırsak ve bağışıklık sistemi açısından değerlendirilmesi:
• Keçi sütünde bulunan laktoferrin önemli bir biyoaktiftir ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.
• İçeriğinde bulunan nükleotitler sayesinde barsak florasını destekler.
• Oligosakkarit (prebiyotik) içeriği anne sütüne daha yakındır ve inek sütüne oranla 4-5 kat daha fazladır.
• Daha yüksek konsantrasyonlarda nükleotit ve poliamin içeriği, böylece bağışıklık sistemi desteğidir.

Keçi sütünün bağışıklık sistemi açısından değerlendirilmesi
• Yüksek B1 ve B2 vitamini içerir
• Mineral ve eser elementler olarak kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum içerir.

Keçi sütünün büyüme ve gelişme açısından değerlendirilmesi:
• Anne sütüne daha yakın bir profil sergilediğinden büyüme ve gelişmeyi destekler.
• Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile beyin ve sinir gelişimine destekler

VEEE GELELİM PREMATÜRE BEBEKLERE NEDEN KEÇİ SÜTÜ DEĞİL DE NEDEN İNEK SÜTÜNDEN ELDE EDİLMİŞ MAMALAR VERİLİR?
Prematüre mamaları prematüre bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş özel ürünlerdir. Bu ürünler daha hızlı kilo alımını desteklediği için bebekte alerjik bir sıkıntı olmadığı sürece kullanılması önerilir. Piyasada  prematil,  aptamil PDF,  bebelac nenatal, humana0  isimleriyle satılırlar.

NOT ; Prematüre bebeklere özel mamalar verildiği dogrudur velhasıl keçi sütüde aman verilmez değildir ancak hızlı bir kilo alımı istendiği için inek sütü proteinli mamalar önerilmektedir.

 

Sağlıklı günler dileğiyle,

 

Sevgiler,

Dr. Ece Altın

***

Keçi Sütü Bazlı Mamalar Hakkında Herşey
5 10 votes

Bir Cevap Yazın