Güvenli kıyafet nasıl olur?

Uzmandan tavsiyeler köşemde yazması için düşünüyorum düşünüyorum hep doktor, psikolog ve çocuk gelişimi uzmanı geliyor aklıma. Sonra dedim bu böyle olmayacak. Biraz daha açık görüşlü olmalıyım, en azından kendi mesleğimi baz alarak biraz düşünsem belki çıkarırım birşeyler. Aynen de öyle oldu. Lisans yıllarımdan, Ankara’dan arkadaşım geldi aklıma. Kendisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda uzman. Geçen bir konuşmamız sırasında bebek kıyafetleriyle, oyuncaklarıyla ilgili yaptıkları denetimlerden bahsetmişti. Benim için biçilmiş kaftan. Sağolsun kırmadı beni, kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri yazdı bu sefer, oyuncak seçimi için de söz aldım. Çok yakında bizlerle….

***

Avrupa Birliği uyum çalışmaları çerçevesinde birçok üründe güvenlik şartlarının sağlanması konusu artık çok büyük bir hassaslıkla takip ediliyor, uygulamada hala sıkıntılar olsa da işin mevzuat kısmı duyarlı bir şekilde hazırlanmış. Bu bahsettiğim birçok ürüne örnek vermek gerekirse eğer ayakkabılar, tekstil ürünleri, deterjanlar vs ve artık bir anne olduğum için daha da  hassas olduğum konulardan  kırtasiye ürünleri, oyuncaklar ve çocuk kıyafetleri rahatlıkla sayılabilir. Bu yazımda kısaca çocuk kıyafetleriyle ilgili risklerden bahsederek sizlere küçük tavsiyeler vermek istiyorum.

Çocuk kıyafetlerinde iki türlü riskten bahsetmek gerekir; kimyasal ve fiziksel riskler. Kimyasal risklerden başlamak gerekirse, çocuk kıyafetlerinde kullanımı sınırlandırılan üç ana madde bulunmaktadır, bunlar azoboyar maddeler, fitalatlar ve ağır metaller. Azoboyar maddeler kıyafetin renkli kısımlarında, fitalatlar ise baskılı plastik kısımlarda kullanılır genellikle. Bu maddeler belirlenen sınırların üzerinde kullanıldığında çocuklarda kansere ve hormonal sistemde bozukluklara sebep olabilir. Ağır metaller ise hepimizin bildiği gibi nikel, cıva vb maddelerdir ve kıyafetin metal aksesuarlı kısımlarında kullanılır; bu maddeler alerjiktir. Zararlı kimyasalların tehlikelerinden çocuklarımızı korumak için kıyafet alırken çok canlı ve parlak renkli olmayan ama aynı zamanda çok koyu renkli de olmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Baskılarda ise çok küçük ve parlak olmayan baskılı kıyafetler tercih edilebilir ama baskılı kısım hafifçe elle çekilip kontrol edilmeli, baskıların çizgi çizgi ayrılmaması gerekiyor. Benim  önerim hiç baskısı olmayan yumuşak renkli kıyafetlerin alınması yönünde. Bir diğer önerim de kokular konusunda, kıyafeti ve baskısını koklayın çünkü çok ağır plastik ya da boya kokusu olması kıyafette zararlı kimyasal olabileceğine işarettir.

Fiziksel riskler ve korunma yöntemleri ise nispeten kolay. Çocuk kıyafetinin fiziksel olarak güvenli olmasındaki temel mantık, kıyafetin, çocuğun bir yere takılmasına, boğulmasına, sıkışmasına sebep vermeyecek şekilde olmasıdır. En önemli konu kıyafetteki ipler ve kordonlar. Çocuk kıyafetinde baş bölgesinde veya boyun kısmında boyun bağı, kapşon ipi gibi aksesuarlar yasaktır.  Bu ipler bir yere sıkıştığında veya çocuk bir ucundan çektiğinde çocuğun boğulmasına sebep olabilir. Kıyafetin diğer bölümlerinde olan fonksiyonel kordonlar örneğin pantolon belinde olan ipler pantolona sabitlenmiş olmalı yani bir ucundan çekildiğinde elinize gelmemeli, dışarda kalan kısmı çok uzun olmamalıdır. İpin ucu düğüm şeklinde veya ponpon şeklinde kalınlaştırılmış olmamalıdır, ayakkabı bağındaki gibi inceltilmiş uç olabilir veya sıcak kesim dediğimiz dikişsiz uç olabilir; burdaki mantık ip kısa olursa bir yerlere sürtünme takılma girme riski olmaz, eğer bir yere takılırsa da ucu kalın olmamalı ki çektiğinizde ip geri gelsin. Paçası bağlanan pantolonlarda ip kesinlikle paçadan sarkmamalı, etek ucu ipli kıyafetlerde de aynı şekilde açıkta ipler sallanmamalıdır. Kuşaklı elbiselerde  ise kriteriniz şu olabilir, kuşak bağlandığında en azından elbisenin etek boyunu geçmemeli. Fermuarla ilgili ise fermuar tutamaklarının uzun olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Örneklerden de anlaşılacağı gibi fiziksel risklerde düşünülmesi gereken, kıyafetin, çocuğun bir yere takılmasına, sıkışmasına veya boğulmasına sebep verip vermeyeceği. Kimyasal risklerin ise gözle anlaşılması çok zor ancak kimyasal test sonucu anlaşılabilir. Aldığınız kıyafetlerle ilgili fiziksel veya kimyasal riskler bulunduğundan şüpheleniyorsanız Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ ne veya Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

İç rahatlığıyla bebeklerimiz giydirdiğiniz günler dilerim,

Sevgiler

Gümrük ve Ticaret Denetmeni

Huriye Karabacak

***

Görsel http://www.babybubblesnyc.com/news.html adresinden alınmıştır.

Güvenli kıyafet nasıl olur?
5 6 votes

Bir Cevap Yazın