Güvenilir Organik mi Arıyorsunuz?

Londra’da organikle iç içe geçirdiğimiz 5 yılın ardından Türkiye’ye dönerken artık aradığı herşeye kolayca ulaşmayı bekleyen bir aileydik. Özellikle kızımızın ailemize teşrif etmesi sonrası sadece gıdada değil, kozmetikte, tekstilde, özellikle de temizlik malzemelerinde organik kullanıyla ilgili farkındalığımız çokça artmıştı. Ülkeye dönüşle burada işlerin aslında o kadar da kolay yürümediğini gördük. Yaşadığınız semte bağlı olarak değişkenlik göstermesiyle birlikte öyle markete gidip organik alayım diye bir lüksümüz yoktu. Pekmez, makarna bulsak zeytinyağı yok, yumurta bulsak deterjan yoktu. Hadi deterjanı da bulduk diyelim nerden bulacaksın organik kadın bağını.

Aslında organik ham madde üretimi konusunda oldukça iyi olan ülkemizde nihai ürünün azlığı (sonradan farkettik ki hiç de az değilmiş), var olanın da erişimi konusunda zorlukların bulunması içimizi acıttı. Tekrarlıyorum İstanbul da bazı bölgelerde kolayca ulaşılabildiğini biliyorum ama benim kastettiğim heryer. İçimizi acıtan bir diğer mesele ise bu konu hakkında toplumda bulunan bilgi kirliliği oldu diyebilirim. Kirli yumurtaların, kurtlu elmaların organik diye 2 katı fiyatına satan pazarcılarımız ve bunlara inanan halkımız vardı. Yine doğal ürünü organik diye pazarlayan satıcıların, hatta ve hatta tamamen konvensiyonel olmasına rağmen koca AVM lerdeki mağaza sorumlusu tarafından ‘herşey organik’ diye tanıtılan dünya markalarının olduğuna şahit olduk.

İki akademisyen olarak kolları sıvadık ve sosyal sorumluluk olarak yola çıkarak bir proje oluşturduk. Sadece sertifikalı organik ürünlerin satılacağı bir platform oluşturduk. Ama yanlış anlaşılmasın bu bir e-ticaret sitesi değil. Bir marketplace yani pazaryeri formatı. Organik sertifikası olan gıda, kozmetik, temizlik, tekstil olamka üzere her sektörden satıcılar girip bu platforma ürünlerini satacak, bu sayede insanlar güvenilir bir platformdan aradıkları bütün ürünlere ulaşabilmenin keyfini yaşayacaklar. Bizim platform olarak sorumluluğumuz ne olacak diye sorarsanız, biz bir taraftan şu ‘sadece sertifikalı ürünler’ diye ortaya attığımız iddiamızda tutarlı olabilmek için düzenli kontrollerde bulunurken, bir yandan da sitenin bloğunda ORGANİK hakkında yazılar yayınlayarak toplumumuzda varolan bilgi kirliliğini kaldırmaya çabalayacağız. Sektöre az da bir katkı sağlarsak ne mutlu bize. OrganikTukkan çok yakında sizlerle…Tanıtım videosuna da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Güvenilir Organik mi Arıyorsunuz?
4.86 14 votes

Bir Cevap Yazın