Erken Gebelik Belirtileri

İnci Azra’ya hamile kaldığım vakit blog yazmıyor oluşumdan mütevellit erken gebelik belirtilerimi not almayı akıl edememiştim. Ama ilginçtir çocuğumun büyümesi sırasındaki birçok ayrıntıyı unutmuş olmama rağmen, erken gebelik belirtilerim dün gibi aklımda. Şimdi ikinci gebeliğimi yaşadığım bugünlerde farkediyorum ki bu soru herkes tarafından çok merak edilen, taze anne adaylarının aklını kurcalayan en önemli mvzulardan biriymiş. Özellikle aylarca bu güzel haberi almayı bekleyen anne adaylarına belki bir ışık olur diyerek ben de benim belirtilerimi paylaşmak istedim. Ama baştan söyleyeim ki bu belirtiler her annede olduğu gibi her gebelikte bile farklılık gösterebilecek belirtilerdir, sizin için geçerli olmayabilirler.

Gebe kaldığımda yumurtlama takibi yapıyordum, daha önce kullananlar bilirler gülen yüzü gördüğüm gün dünyalar benim olmuştu. Sonrasını atlıyorum, işte hepinizin bildiği teferruatlar…

Adet tarihimden 10 gün önce vücudumu baştan aşağı değişmiş hissediyordum. İlk deneme ayımız olduğundan, ben kesin hamileyim havasında geziniyordum, belki de bu sebebpten en küçük değişikliği bile fark eder olmuştum. E tabi google yaptığım ‘Erken Gebelik Belirtileri ve Early Pregnancy Symptoms’ başlıklı aratma sonucu okuduğum envai çeşit türkçe ingilizce yazının da bu hislerimi arttırmakta etkisi olabilir.

Önce sanırım sağ kasığımda batmalı bir ağrı hissettim, ve şeffaf renkteki normal vakitlerde nerdeyse hiç olmayan akıntılarım bol miktarda artmıştı. Vücut sıcaklığımda belirgin bir artış, ve en önemlisi pompayla şişirilmişçesine hissettiğim şişlik hissi. Pantolon düğmelerimi kapatmakta zorlanacak kadar şişmişti karnım gazdan, müthiş rahatsız bir his. Aslında tüm bu hisler adet belirtileri ile karıştırılabilecek kadar normal hislerdi, gaz dışında, ama insanın bir beklentisi olunca her türlü hayal kurmak serbest.

Adetime 5-6 gün kala aldığım erken gebelik testi ile nerdeyse görülmeyecek kadar silik olan 2. Çizgiyi görüp aslında gebe olduğumu 3 hafta 2 günlükken tespit etmiştik. Bu tespit o kadar erken bir tespitti ki daha adetim bile gecikmediğinden inanmamızın imkanı yoktu. Hatta baya inanmamıştık, eşimle hiç üzerine bile konşamıyorduk. Sanırım bu sonucun yanlış olma ihtimaline karşı kendimizi korumak amaçlı bir tedbirdi. Hem bu kadar erken bir zamanda ne mide bulantısı ne de başka somut belirti pek mümkün değildi.

E tabi Türkiye’de de değiliz o sıralar hemen gidip bir kan tahlili verelim. İngiltere’de hamile olduğunuzu öğrendiğinizde aile hekiminize gidip haber veriyorsunuz adeta. Kan tahlili falan zaten yok, sadece en ucuzundan bir idrarla gebelik testi kiti veriyorlar elinize, bir de sisteme kayıt yapılyorlar. Çok erken gitmek de mantıklı değil çünkü ucuz testler o kadar hassas olmadığından pozitif çıkma ihtimali daha düşük oluyor, hem zaten ne yapacaksınız gidip. 6. hafta civarı herşey daha somut bir hal almıştı bizim için (ama o aradaki 2 hafta sanırım bana 2 yıl gibi gelmişti) çünkü çok hafif mide bulantılarım ve bir gece yarısı ansızın elektriklenme hissi benzeri vuku bulan göğüs hassasiyetim başlamıştı. Zaten sonrası artık erken gebelikten çıkıp, normal gebelik belirtilerine girdiğinden bahsetmeyeceğim.

İkinci gebeliğimin haberini aldığımda Türkiye’deydim. Yine adetime günler kala dayanamayıp aldığım testte yok artık negatifmiş deyip çantama attıktan 2 saat sonra gördüğüm ikinci çizgiyle öğrendim haberi. İlkinden biraz daha inanılırdı çünkü ikinciydi nihayetinde. Başımdan geçen bir olayı hem de çok taze bir olayı tekrar yaşayacaktım, DEJAVU gibi.

Bu sefer çok minik değişiklikler olsa da genel olarak aynı şeyleri yaşadım diyebilirim. Bu minik değişiklikler nelerdi? Bir kere gebelik başlangıcım yaza denk geldiği için mi yoksa vücudumda ilk gebeliğime göre farklı olan başka sebeplerden midir bilmem inanılmaz bir mide sıkıntısı yaşadım. 6-7 gün kadar sürdü, müthiş bir mide yanmasıydı ve sanki boğazıma bir fındık tanesi takılmış gibi sürekli yutkunmamı gerektiriyordu. Çok erken bir dönemdi ve reflü gibi bir belirtisinin başlamış olabileceğine ihtimal vermediğimden hemen aile hekimine gidip bir kan tahlili (bu sayede HCG değerimi de öğrenmiş oldum) ile hormon değerlerimi kontrol etmesini istedim. Çünkü çevremdeki insanların tiroid sıkıntısını tarif ettikleri gibi bir histi ve inanılmaz rahatsız ediciydi. Test sonuçları normal çıkınca rahatladım ama zaten bu rahatsızlık da 1 hafta içinde kayboldu gitti (sanırım hormonun midemde meydana getirdiği hazımsızlıkla alakalıydı). Bu gebeliğimde ilkine göre daha erken başlayan bir diğer belirtim mide bulantısı oldu. Yine ilkindeki gibi sabahları falan değil günün herhangi bir zamanında hatta günün her vaktinde özellikle karnım acıkmaya başladığında bulanıyordu. Ve işin güzel yanı birşeyler yiyince hemen geçiyordu. İnci Azra’da 6 ve 7. Haftalarımda yaşadığım bulantılar bu gebeliğimde 4 ve 5. Haftalarda baş gösterdi. Bu sefer ilk gebeliğimdeki göğüs hassasiyetini o kadar şiddetli yaşamadım, çok hafif geçti ama bulantımın ve mide yanmamın erken başlaması gebeliği daha somut bir hale getirdi. Yine sanırım havanın sıcak olmasının etkisiyle halsizliğim ve nefes nefes kalışım biraz daha fazlaydı. 

Evet şanslılardanım, sadece 2 haftalık hafif bulantılarla atlatıyorum gebelikleri, bir de zaman zaman baş gösteren zorlu mide yanmaları. Ama durun çok özenmeyin herkesin farklı zorlukları oluyor tahmin edebileceğiniz üzere, ben de inanılmaz şiddetli bel ağrıları yaşıyorum gebe kaldığımı öğrendiğim günden doğurduğum güne kadar. Bu da benim zorlu sınvaım oluyor.

Benim erken gebelik belirtilerim bu şekilde oluyor. Aslında kendinizi biraz dinlemekle hissedilebilecek ama aynı zamanda adet belirtileriyle de kolayca karıştırılabiliecek tarzdan belirtiler bunlar. En garantisi biraz sabredip test sonuçlarına güvenmek ama işte insan heyecandan bekleyemediğinden habire birşeyler okuma ihtiyacında bulunabiliyor. Umarım bu yazım da sizin heyecanınızı yenmenize biraz olsun yardımcı olur ve yine umarım bekleyen herkes en kısa zamanda güzel haberler alır.

Sevgiyle kalın,

Nil Demir

Erken Gebelik Belirtileri
4 1 vote

Bir Cevap Yazın