ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ (BİBERON ÇÜRÜĞÜ)

Bloğumun geçici mottosu olan “10 aylık kızıyla kızıyla Ph.D. diplomasını almak için gün sayan Londra’lı bir anne” artık geçerliliğini yitirdi. Çünkü tam 4gün önce tez savunmamı geçtim ve bu işi bitirdim. Daha sonra bu konuyla ilgili ayrıca bir yazı yazacağım ama demek istediğim son 7 gündür yazı paylaşmayımışın sebebi işte tam da buydu. Çok yoğundum, stresliydim, gergindim. Şimdi rahatladığıma göre ilk olarak bir uzman yazısıyla açılışı yapalım. En yakın zamanda kendi yazılarım da blogda olacak. Buyrun keyifle okuyun efendim, herkesin merak ettiği bir konu. Erken yaşta oluşan diş çürükleri….

***

Erken çocukluk çağı çürüğü, doğumdan 71 aya kadar olan okul öncesi yaştaki bir çocuğun süt dişlerinde bir veya daha fazla çürük, çürüğe bağlı diş kaybı ve dolgunun varlığı olarak tanımlanır. Erken çocukluk çağı çürüğü, dişler sürmeye başladığı dönemde başlayarak hızla ilerleyen ve çocuğun şiddetli ağrı duymasına neden olabilen infeksiyöz bir hastalıktır. Önceleri “biberon çürüğü”, “yaygın çürük”, “emzirme çürüğü” gibi isimlerle anılan süt dişlenmede görülen çürük tablosu günümüzde “erken çocukluk çağı” olarak adlandırılmaktadır. Bu durumun sebepleri arasında çürüğe neden olan mikroorganizmalar; meyve suyu, süt, şeker ve nişasta içeren gıdalar ve beslenme alışkanlıkları yer almaktadır. Özellikle gece uyumadan önce ve uyku sırasında biberonla içirilen süt biberon çürüklerinin en önemli nedenidir.

Biberonla verilen süt, bebek uyuduktan sonra diş yüzeylerinde birikmektedir. Uyku sırasında ağızdaki tükürük salgısı azalmakta ve çürük yapan bakteriler için uygun bir asidik ortam meydana gelmektedir. İlk olarak dişlerin mine yüzeylerinde beyaz tebeşirimsi renklenmeler meydana gelerek diş minesi bozulmakta, ardından sarı ya da kahverengi görünümünde diş çürükleri oluşmaktadır. Süte ilave edilen bal, pekmez, şeker gibi tatlandırıcılar bu riski arttırmaktadır. Ancak, anne sütü ve inek sütünün içinde doğal olarak bulunan süt şekeri de çürük oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle, bebeklerde 1 yaşından sonra gece beslenmesinin bırakılması tavsiye edilmektedir. Çocuk uykuya geçmeden önce beslenmesi tamamlanmalı, ardından diş yüzeyleri ıslak ve temiz bir bezle silinerek su içirilmelidir. Ayrıca, kullanılan emzikler bal gibi tatlandırıcılara batırılmamalıdır.

Görsel http://www.oyunlar9.com/ sitesinden alınmıştır.

Küçük yaşlarda süt dişlerinde görülen çürükler çocuklarda ciddi ağrı ve enfeksiyonlara sebep olmakta, bu durum bebeğin uyku ve beslenme düzenini bozmaktadır. Ayrıca, bu çürük tipi sıklıkla üst dişlerin ön yüzeylerinde görülmekte, bu durum çocuğun konuşmasını etkilemekte ve estetik kaygılara neden olmaktadır. Biberon çürüklerinin tedavisi, küçük yaştaki çocuklar ve aileleri için zorlayıcı bir süreç olmakla birlikte, çocuk diş hekimliği uzmanları tarafından ve ailelerin yardımı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Biberon çürüklerinin önlenmesi için yapılması gerekenler:

  • Bir yaşından sonra bebeğin biberonla veya annesini emerek uyumasına izin verilmemelidir. Biberonla verilen süte şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemelidir.
  • Bebek beslendikten sonra su içmesi sağlanmalıdır.
  • Dişler, ilk sürdükleri andan itibaren her beslenmeden sonra temiz ve ıslak bir bezle ya da silikon parmak fırçaları kullanılarak temizlenmelidir.
  • Ara öğün beslenmesinde karbonhidrat içerikli gıdalar yerine lifli besinler tercih edilmelidir.
  • Bebek ilk dişlerinin sürmesiyle beraber bir pedodonti (çocuk diş hekimliği) uzmanının düzenli kontrolü altında bulunmalıdır.
  • Yutma refleksinin tam olarak gelişmediği 3 yaş dönemine kadar dişler macunsuz olarak ya da bir pedodontistin önereceği macun ile fırçalanmalı, fırçalama işlemi ebeveynin gözetimi altında yapılmalıdır. Çocuk kendi ayakkabılarını bağlayabilecek el becerisine sahip olana kadar fırçalama işlemi ebeveynler tarafından tamamlanmalıdır.

Başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesi, beslenme ve fırçalama alışkanlıklarının düzenlenmesi ve koruyucu uygulamalar ile önlenebilmektedir. Bu nedenle bir çocuk diş hekimliği uzmanı kontrolünde olması önemlidir. Bebeğin ilk dişlerinin sürmesi ile beraber 6 ay ara ile düzenli diş hekimi muayenelerinden geçmesi çürüklerin erken aşamalarda fark edilmesi açısından son derece faydalıdır.

Ağız sağlığının, çocuğunuzun sağlığının önemli bir parçası olduğunun daima hatırlanmasını isterim. Küçük yaşlarda edinilen fırçalama alışkanlığı ve düzenli çocuk diş hekimi ziyaretleri gelecekte sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk adımıdır.

Tüm annelere bebeklerinin mutlu gülüşlerinin keyfini çıkarmalarını dilerim.

Sevgi ve sağlıkla kalın!

Pedodontist Dr. Dt. Zeynep ERSAN

***

ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ (BİBERON ÇÜRÜĞÜ)
5 2 votes

Bir Cevap Yazın