Ek Gıda Notlarım: Meyveler

Meyveler konusu beni bir önceki yazımda paylaştığım sebzelere göre daha az zorladı diyebilirim. Bunda İnci Azra nın meyveleri çok fazla sevmesinin de etkisi olabilir diye düşünüyorum. Biz ek gıdaya meyve mi sebze mi olduğuna emin olmadığım avokado ile başladık. Anne sütü yokluğundan dolayı biraz erken başladık tadımlara ve avokado içeriği anne sütüne benzediğinden favorimiz olacaktı. Ama gelin görün ki bizim kızın avokadoya alerjisi çıktı, yanağında zaten varolan egzaması alev alev yandı. Biz de 2 haftada bir kez denemek üzere listemizde arka sıralara attık kendisini. Birçok bebekte olduğu gibi biz de armut-muz-elma sırasını izledik. Hepsi de 6. ay itibariyle verilebiliyor ama muz konusunda dikkatli olmak lazım. Özellikle su içmeye de alışmadıysa bebeğiniz kabızlı günler sizi bekleyebilir. Bir de belirtmek isterim ki meyve sularındaki fazla miktardaki şekerden dolayı meyvelerin kendisini tüketmek daha sağlıklıdır. Meyve suyu tüketimi çocuklar diş çürümesine de sebep olur. 

Çilek
-Alerjik durumlarda salgılanan hormon Histamini tetikleyen bir meyvedir. Dolayısıyla çocuklarda ve büyüklerde de alerjendir. 1yaşına kadar verilmemeli, emzirirken fazla tüketilmemelidir (Tecrübeyle sabittir).

Kivi 
-A vitamini, C vitamini ve lif yönünden zengindir. Bebeğinizin bağışıklığı için önemli bir kaynaktır.
-Asitli yapısı nedeniyle ciltte kaşıntılara ve pişiğe sebep olabilir. Alerji bebeklerde 1 yaşından önce verilmesi önerilmez. 

Ananas 
-C vitamini ve lif kaynağıdır. İçeriğindeki bromelain adlı enzim sayesinde iltihapları ve şişlikleri azaltır. 
-Olgunlaşmamış ananas ishal ve kusmaya neden olur. 
-Asitli yapısı nedeniyle ağız çevresinde ve ciltte kaşıntılara ve pişiğe sebep olabilir. Alerji bebeklerde 1 yaşından önce verilmesi önerilmez. 

Trabzon Hurması 
-Tam bir vitamin deposudur. C, A, B1, B2, B6 vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, fosfat, demir, potasyum, folik asit  minerallerini içerir. 
-Nedense bu meyvenin bazen gözden kaçırıldığını düşünüyorum. Halbuki faydaları pek fazla. 8. ay itibariyle verilebilir. Kabız için etkin bir çözümdür. 
-Olgunlaşmadan yenilmemesi gereklidir. 

Nar 
-Bağışıklığı güçlendirir ve antioksidan etkisi vardır. 
-8 aydan itibaren suyu sıkılarak verilebilir. Taneli yapısından dolayı tehlikeli olabilir.
-İshal kesici etkisi vardır. Miktarı konusunda dikkatli olunmalıdır, fazlası sindirim zorluğuna sebep olabilir. 

Ayva
-Protein, A, B2, C vitaminlerini ve demir, bakır, potasyum minerallerince zengindir. 
-Vücudun gücünü arttırır, grip nezle gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırır. 
-Yemesi zor olduğu için İnci Azra’ya vermeyi pek akıl edememiştir başlarda ama 6 ay itibariyle verilebilir. Şuaralar az pekmez ve suyla pişirerek veriyorum, bayıla bayıla yiyor. 
-İshali kesmede etkindir, kabızlığa neden olabilir. 

Mandalina, portakal, greyfurt
-Çevremde özellikle bu meyvelerin çok masum olduğu düşünülüyor. Herkes erken zamanlarda en azından mandalinaya başlanabileceğine inanıyor nedense. 
-A ve C vitaminleri, kalsiyum, lif ve folik asit yönünden zengindirler. 
-Kanı temizleyip, direndi arttırdığından özellikle soğuk algınlığına karşı koruyucudurlar. 
-Asitli yapısı nedeniyle ağız çevresinde ve ciltte kaşıntılara ve pişiğe sebep olabilir. Bebeklerde 1 yaşından önce tüketimi önerilmez. Kaynaklar 
Görsel http://www.karenot.com/
www.gurmebebek.com

Ek Gıda Notlarım: Meyveler
5 2 votes

Bir Cevap Yazın