EK GIDA NOTLARI

Geçenlerde birkaç kişi ek gıda sürecimizi sormuştu onlarla ve tüm yeni annelerle tecrübelerimi paylaşmak isterim. Beslenme uzmanı yada çocuk doktoru değilim, 2 çocuk annesiyim ve şunu diyebilirim ki her çocuk kendine özgüdür ve kendi kurallarını kendi belirler. BLW mi yapacak, klasik mi beslenecek, ek gıdaya 6 aylık mı başlayacak yoksa 10 aylık mı, meyve mi sevecek yoksa sebze mi onlar hep onun bileceği iş. Siz istediğiniz kadar kitap okuyun, uzman dinleyin, doktora danışın, bebeğiniz yemiyorsa yemeyecek, yiyorsa da zaten havada karada doyacaktır.

BLW ile besleyeceğim diye kendine stres yaratmanın da manası yok, klasik besleyeceğim diye kendi yemeye meyilli çocuğu engellemenin de. Kimi çocuk kaşıkla löp löp yemeyi sever, elini sürmez, kimisi de kendi keşfeder, kurcalar karıştırır. Peki bu işin doğrusu nedir, aslında doğrusu yoktur. Bebeğinizi izleyip karar vermektir doğrusu. Kendi yemeğe hevesliyse verin yesin ama yok kaşıksa tercihi besleyin, ama bu demek değil ki önüne bir şey koymayın. Koyun koyun ki öğrensin, alışsın, meyletsin. Ama katı kuralları ben bu kadar minik bebeklerin gelişimi için doğru bulmuyorum.

Ek gıda, adı üstünde ek. Yani anne sütü ve/veya formül mamaya ek. Yani karnı doymayacak, tadları öğrenecek, yemek yemeyi keşfedecek, farklı tecrübeler edinecek. Zaten minicik bir midesi var ve siz de çok zorlamazsanız o yemesi gereken miktara kendi karar verecek, ve burası önemli AÇ KALMAYACAK, merak etmeyin. Zaten ilk 1 yıl ana besin kaynağı anne sütü/ formül mamadır, bunu hiç unutmayın.

Hem 6 aylık bir bebek daha midesine anne sütü/formül mamadan başka birşey değmemiş. Kim bekleyebilir ki bir kase yoğurdu cup diye götürmesini. Kimse beklemesin zaten, beklememeli. İlk 2 ay 3 gün kuralı ile sadece alerji durumlarını test ettiğimiz alışma dönemidir. Karnını doyurmaya gerek yok, yavaş yavaş avokado, elma, armut, tatlı patates… diye devam eden bir liste ile meyve/sebze ile tanışma ve yoğurda yaklaşma dönemi. Derken öğünler artacak kahvaltı eklenecek minik minik denemelerle. Peynirler, ve yumurta sarısından bir türlü yapılamayan omletler. Üzülmeyin çok yakında yumurta beyazı da katılacak aranıza şenlenecek kahvaltılar. Etler, tavuklar, balıklar, derken bir bakmışsınız ki sizin minik olmuş küçük gurme.


Bu noktada önerim yiyecekleri birbirine karıştırmamanız, püre yapmamanız. Ayrı ayrı verin ki tadlarını keşfetsin. Püre olayını 1-2 ayda bırakın ki pütürlüye geçişte zorlanmasın. Bir de çorbalar… Aslında biz annelerin işini kolaylaştıran, çocukların da genellikle sevdiği bir yemek çeşidi, ancak %50 den fazlası su. O yüzden çorbalarını et/tavuk/ilik sularıyla zenginleştirmeyi ihmal etmeyin ve siz yine de su miktarını az tutun.

Bu sırada sakın ha aman karnı doymadı, kilo alsın, gece uyanmasın diyerekten o minicik mideleri besin değeri düşük hatta ve hatta şekerli pirinç unlu muhallebilerle doldurmayasınız, sonra siz pişman olursunuz. Şeker düşkünü, kiloca şişkin ama sağlıksız yapmayasınız bebeğinizi kendi ellerinizle.

Varsın doymasın, verin emsin, yapın mamayı doysun. İnanın büyüyorlar, belki tombul bacakları olmuyor ama büyüyorlar, yeterki sağlıkları yerinde olsun.

Ha unutmadan ek gıdaya 6 ayda geçilir dedim yukarda ama o da yalan. Evet bebek fizyolojik olarak hazırdır yemek yemeye, ama bakalım psikolojik olarak hazır mı? Bir sormak gerek. Bebeğiniz kendi başına dik oturamıyorsa 6 aylık da olsa ek gıdaya başlamak için lütfen acele etmeyin. 7 aylık hiçbir şey için geç değildir. Hatta olayı abartıp 8 aya kadar günü 2 kaşık yoğurt, 10 aya kadar da 4 kaşık yoğurt, yarım avokado, yarım muz ile tamamlayan arkadaşlar var aramızda. Bir yaş dönüm noktası olacakmış gibi bir his sarabilir içinizi ama sarmasın, o dönüm noktası 2 yaşa kadar uzayıp gidebilir.

Anne sütüne çok düşkün emmese aslında yerdi gibi sözler de duyabilirsiniz etrafınızdan, inanmayın, sadece zamanı gelmemiştir, zamanı gelince anne sütü de emse yiyecektir. Bu bir gerçek bazı bebekler bazı bebeklere kıyasla yemek yemeyi daha çok seviyor. Şuan en azından anne sütü alıyor diye içinizi rahatlatabilirsiniz. Acele etmeyin, ağırdan alın, emziriyorsanız tadını çıkarın, eninde sonunda yiyecek, stres yapmayın. Siz stres olursanız o da olur. Mutlu anne mutlu bebek, stresli anne stresli bebek.

Son olarak hatırlatmadım ama eminim hepiniz biliyorsunuz tuz, şeker ve ambalajlı gıdalar 1 yaşa kadar kesinlikle yok. Hatta şeker 4 yaşa kadar hiç yok. Hurma kullanarak çocuğunuz için istediğiniz her tatlıyı yapabilirsiniz. Hatta tatlılara hiç gerek yok, kuru meyveleri atıştırmalık olarak yemeye alıştırırsanız hem şeker ihtiyacını karşılar hem de dışarlarda gezerken işiniz kolaylaşır.

Aslında yazılacak daha çok şey var ama uzadı. Şimdilik bu kadar olsun, kalın sağlıcakla

 

Sevgiler,

Nil Demir

Yazıya puan ver

Bir Cevap Yazın