Doktordan Ek Gıda Tavsiyeleri

Ya ben bu bloğu nasıl boşladım, nasıl boşladım. Buara çok feci projeler üzerinde çalışmalarımız mevcut, çok yakında sizlerle de paylaşıyor olacağım. O yüzdendir ki ne yazı yazabildim ne de hazırda var olan yazıları paylaşabildim. Mesela Dr. Ece Altın daha aylar önce yazdığı ek gıda notlarını bir türlü yayınlayamamışım, şimdi farkettim. Buradan tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum kendisine. Buyrun okuyun, bir de doktor kaleminden alın ek gıda tavsiyelerini.  Keyifli okumalar diliyorum, en yakın zamanda yeni yazılarımla geri gelmek ümidiyle.

***

Sinir sistemi, sindirim sistemi ve böbrek olgunlaşmasına bağlı olarak bebek beslenmesi evrelere ayrılır. İlk 3 – 4 ayda bebeğin yutma refleksi zayıf olduğu için bebek sadece emerek beslenebilir. Bundan dolayı kaşıkla verilen besinleri yutamayabilir. Ayrıca mide asitleri de azdır. Nişasta ve yağ sindirmeye yarayan enzimler gelişmemiştir. Bu nedenle en ideal gıda protein, yağ ve karbonhidrat oranı en mükemmel olan anne sütüdür. 4. aydan sonra bile kilo alımı iyiyse ve bebek doyuyorsa 6. aya dek ek gıdalara ihtiyaç yoktur. 4 – 6. aydan itibaren yutma refleksi başlar; bu dönemde ek gıdalara başlanabilir, bu gıdalar topaksız olmalı. Bu dönemde verilecek ek gıdalar anne sütünün tamamlayıcısıdır.

Her gıda bebeğe tek başına verilmelidir. Tek başına verilen besin maddesinin tadını alması için en az 3 gün azar azar bu besin maddesi bebeğe yedirilmelidir. Böylece hem bebek o besinin tadını anlayacak hem de besine karşı alerjisi varsa ortaya çıkacaktır. Ek gıdalar verilirken kesinlikle biberon kullanılmamalı, kaşıkla yada emerek verilmelidir.

                 İnci Azra muz yerken

Bebeğiniz için hazırlamış olduğunuz yiyecekler 3 saatten fazla bekletilmiş olmamalı taze ve günlük tüketilmelidir.
Vitaminlerin kaybolmaması için cam rende kullanılmalı. Rondo, blender gibi araçlar yerine cam rende, çatal ya da kaşıkla ezme tercih edilmeli.  Bir yaşına kadar kesinlikle verilmeyecek gıdalar çilek, patlıcan, süt, bal, kakao, yumurtanın beyazıdır, bu altı gıda tadımlık bile bir yaşa kadar allerjik olduklarından önerilmez. Bebek tek başına anne sütü ile sütümüz yeterli ise 6 aya kadar su bile verilmeden de beslenmelidir,ancak mama veriliyorsa mamadan sonra bir iki çay kaşığı kadar su verilebilebilir yada yaz mevsimde yine arada bir iki çay kaşığı yine verilebilir.Anne sütü yetersiz ise 4. ay dolduktan sonra önce meyve suyu dönemine göre elma, armut ya da şeftali ile başlanır,sonra meyve püresi ,sebze çorbaları ve sebze püresi ile devam edilip yoğurda geçilir.Birinci gün bir tatlı kaşığı ikinci gün bir çorba kaşığı,üçüncü gün bir çay bardağı 100 ml meyve suyu-sebze çorbası tarhana -yoğurt sırası ile devam edilir.6.aya kadar böyle gidilir.

            İnci Azra yoğurt yerken

İlk ek gıdaların miktarı çok az olup ve tek tür sebze veya meyve ile  yavaş yavaş arttırılır. Örnek: sebze püresi veya meyve püresi 1. gün 1 – 2 tatlı kaşığı ile başlanır ertesi gün 3-4 çorba kaşığı, 3. gün 7-8 çorba kaşığı, 4. gün yarım kase ve 5. gün 1 kase olarak giderek arttırılır. Amaç yine bağırsakları zorlamadan alıştırmaktır.
7.ay kahvaltılıklar tam pişmiş yumurtanın sarısı-tuzu alınmış beyaz peynir,ekmek-bebe bisküvisi (mümkünse evde şekersiz tam buğday unu ile kendi yaptığınız) eklenir.
Sonra sırasıyla kıyma,balık ,baklagiller, ve diğer tüm gıdalar önce tadımlık sonra porsiyon olarak verilir.9.ay itibariyle sofraya beraber oturulur,extra tuz konmamış aile yemeği bebeğe verilebilir.

Not: Ek besinleri kaşık veya suluk ile verin, biberon kullanmayın. İlk ek besinleri öğle öğününde ve aç karna deneyin tok bebek yeni gıdaları reddedebilir. Verilecek miktarı bebeğinize bırakın, bu aydaki bebek en az 250 milim yemeli’ şeklinde bir STANDART olamaz.

Sorunsuz beslenmeler diliyorum,

Sevgiyle,

Dr.Ece Altın

***

 

Doktordan Ek Gıda Tavsiyeleri
5 1 vote

Bir Cevap Yazın