DOĞUM SONRASI DOĞUM KONTROL

Doktor Ece Altın bu defaki yazısında son derece önemli bir mevzuyu parmak basmış. Evet kardeş çok önemli bir mevzu ama  herşeyin de bir zamanı var. Doğum sonrası anne adayların tekrar hamile kalabilme potansiyelleri yüksek olduğundan doğum kontrol konusunda titiz davranmak gerekir. Buyrun okuyun uzmanından tavsiyeleri….
Bir bebeğin leylekler tarafından gelmediği herkes tarafından bilindiği bir gerçekse öleyse kafa karmaşası yaşayan varsa doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen varsa yazımı okuyabilir ve farklı soruları kullanış biçimleri ile ilgili soruları olanlar yorum kısmında sorabilirsiniz..
Doğum sonrası doğum kontrol yöntemleri
İster normal doğum olsun ister sezaryenle doğum olsun doğum dan 6 hafta sonra(40 ı sonrası) doğum kontrol yöntemlerine başlanabilir. Emziren bir anne için Halk arasında süt korur gibi bir yanlış bir düşünce yaygındır. Evet emzirme döneminde prolaktin seviyesi yükselir ve yumurtlamayı olumsuz etkiler. Fakat bir korunma yöntemi olarak algılanmamalı ve emzirmeye kesinlikle güvenilmemelidir..
Görsel http://www.manyakanne.com/ sitesinden alınmıştır.
Belli başlı korunma yöntemleri =>
Minipill haplar:Yalnızca progesteron içeren hormon haplarıdır.Emzirme döneminde güvenle kullanılabilir, süt yapısını kalitesini ve miktarını olumsuz yönde etkilemez. Emzirmeyi olumsuz etkileyen österojen içermez.Hergün aynı saate bir tane alınmalı ve ara vermeden devam edilmeli emzirme devam ettiği sürece.
Normal korunma (hormon) hapları:österojen ve progesteron içeren  hormon hapları emzirme olmadığı sürece güvenle kullanılabilir. Ancak aktif bir emzirme varsa önerilmez. Hergün bir tane aynı saate alınmaya özen gösterilmelidir.
3 aylık enjeksiyon: Bu yöntem emziren anneler için uygun olmasına karşın yan etkilerinin çokluğu sebebi ile ilk akla gelen olmamalı.
Deri altı implantı: hormon salınımı daha yavaş ve daha güvenilirdir.
Prezervatif: En sık kullanılan yöntemlerden biridir ve güvenirliği yüksektir.
Spiral(RİA): En güvenilir yöntemlerden biridir. Altınlı, bakırlı, hormonlu olan spiraller doğumdan 40 gün sonra istendiğinde takılabilir ancak adetli iken takmak en idealidir. Uzun yıllar koruma sağlar (5-10 yıl arası).
Tüpleri bağlatma: Bu yöntem ile rahim ve yumurtalık arasındaki yol kapatılır.bu yöntemin geri dönüşü yoktur. Eğer bu yönteme başvurulacaksa eşlerin herikisininde onayı olması gerekir ve birdaha çocuk sahibi olmamaya karar verilmiş olmalı.
Vazektomi: Erkekte tüplerin bağlanması ile yapılan korunma yöntemdir.
Ertesi gün hapı: yüksek dozda hormon içerdiği için mecbur kalmadıkça önerilmez. Yilda en fazla iki defa kullanılabilir.
Geri çekilme yöntemi: Tam bir korunma yöntemi olarak algılanmamalı ve güvenilmemelidir.
Takvim yöntemi: Yumurtlama günleri hesaplanarak yapılır ancak en riskli korunma yöntemlerinden biridir ve güvenirliği düşüktür.
 DR.ECE ALTIN
DOĞUM SONRASI DOĞUM KONTROL
5 3 votes

Bir Cevap Yazın