Doğum Günü Hazırlıkları

Bu yaptığıma çok şaşkınım. Tam 4 ay önce İnci Azra’nın doğum gününden hemen sonra yazdığım doğum günü hazırlıkları yazısını yazmış olmama rağmen hala paylaşamadım. Peki neden? Bir türlü fotoğrafları ekleyemediğimden. Özünde bloğumu bu kadar boşlamamın en büyük sebebi tabi ki üzerinde çalıştığımız Organik Tükkan projesi.

İnsan bebeğinin ilk doğum gününü kutlarken çok tuhaf hisler içerisinde oluyor. Bir yandan bu kadar çabuk büyüyen bebeğine bakıp duygulanırken bir yandan da tam bir yıl öncesinde yaşanan karmaşık duygular tekrardan canlanıyor hafızada. Oturup ağlasam mı yoksa hayal kurup üzerinden daha fazla geçmeden o günü birkez daha mı yaşasam diye düşünürken bir bakıyorsunuz ki geçmiş gitmiş. Hele ki doğum gününün hazırlıklarınla şahsen ilgileniyorsanız, bunların hiçbirine vaktiniz olmuyor. Parti bitip de başınızı yastığa koyunca daha düşüncelerinizin ilk saniyelerinde yorgunlunluktan uykuya geçmiş oluyorsunuz çünkü. İşte tam da böyle oldu bizim kızın doğum günüsü. Ben doğumu mu hatırlasam, ilk kucağıma alış anını mı yoksa ilk emzirişi mi derken baktım ki sabah olmuş.

Doğum gününü olabildiğince kendim hazırlayayım istedim. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi iki ayrı parti düzenlemek biraz yorucu da olsa, tam anlamıyla tadını çıkarmak açısından çok iyi oldu. Bu yazımda da hazırlıklarla ilgili bazı ayrıntılardan bahsetmek istiyorum. Belki birilerine fikir olur diye. Hazırlıkları benim açımdan önem sırasına göre aşağıda yazıyor olacağım, başka sorularınız olursa lütfen yorum kısmına bırakınız.

  1. Pasta Seçimi

Bana göre doğum gününün en önemli parçası süslemeler veya görsellik değil de pasta seçimi olduğundan ilk önce bu konuyla ilgilendim. İki ayrı partimiz olacağından şanslıydım aslında çünkü içimde kalmayacak şekilde istediklerimi uygulayabilecektim. Babaanne evindeki ilk partimizde katılımcı sayısı oldukça fazla olacağından maliyeti düşünmemiz gerekti, çünkü 40 kişi için sipariş usulü yaptırılan özel pastalar oldukça tuzlu oluyordu. Ben de evimize yakın bir yerde uzun süredir tanıdığım lezzetinden emin olduğum bir pastaneye giderek kendi tasarımımı kendim yaptım, hem de standard pasta fiyatına. 25 kişilik büyük boy beyaz çikolata kaplı bir pastanın üstüne 15 kişilik aynı pastadan koyarak 2 katlı çok şık bir pasta elde ettik. Pastaneden satılan iki boy pastanın sadece üst üste konulmasıyla elde edilen bu özel pasta bize sadece 100 liraya mal oldu. Tadı da müthişti.

İlk doğum günümüzün süslemesi ve pastası

İkinci partimizde ise kişi sayısı 20 olduğundan daha özel bir pasta yaptırmaya karar verdim ve internetten küçük bir araştırma yaptım. Partimiz Çorlu da teyzemizin evinde olacağından pastanın da Çorlu da yapılması mantıklı olacaktı. Şanslı günümdeydim, yarım saatlik konuşma sonucunda içim son derece rahat olacak şekilde pastamız ile ilgili kararı vermiştim. Ebru Hanım çocuğu henüz küçük olduğundan şimdilik evden çalışan ama yakın zamanda atolyesini açmayı planlayan profesyonel pastacılık ve ekmekçilik bölümü mezunu şeker gibi bir hanım. Telefonda konuşması o kadar güven verdi ki ne pastanın içeriğiyle ne de dış görüntüsüyle ilgili ilk günden beri hiç şüphe duymadım. İnsanlar yaptıkları işi severek yapar, ve kalitesinden ödün vermemek için kullandığı ham maddeleri siz isteseniz dahi ucuzlarıyla değiştirmeyi kabul etmezse bilin ki işlerini iyi yapıyorlar demektir.  Tıpkı tahmin ettiğim gibi ikinci partimizde ev yapımı, yoğun çikolatalı (yüksek kalitede çikolata kullanıldığı çok belliydi) enfes bir pasta yedik. Tam da istediğim gibi herkes partiden ayrılırken yalnız pasta çok iyiydi diyordu. Lezzete bu kadar önem veriyorum diye amma mideci kadın görselliğin hiç mi önemi yok yani dediğinizi duyar gibi oluyorum. Olmaz olur mu tabiki var ama ben yine Ebru Hanımın beceresine güvenerek pastayı ona emanet ettiğimden pek yorulmadım açıkçası (Merak edenler için instagram hesabı @bakeatcake). Gördüğünüz gibi müthiş bir iş çıkarmış. İnci Azra fil ve kuşu sevdiğinden pastayı görünce çok heyecanlandı, minik ayrıntılara ise ailece hayran kaldık. 2. Yaş günümüzde pastamızı da Çorlu da yaptırsak nasıl olur acep?

İkinci doğum günümüzdeki fil ve kuş süslemeli pastamız.

  1. Süslemeler

Süslemeler tabiki önemliydi, özellikle diş buğdayı partisine heveslenip de yapamadığımdan aklımda onlarca plan kalmıştı. Hatta bir miktar da süsleme malzemesi. İki parti olması yine işe yaradı. İlkinde gayet sade bir HAPPY BIRTHDAY bannerı ve keçeden kuş figürüyle arka duvarı süslemek toplam 7 tl ye mal oldu. Sedefli beyaz ve pembe balonların iki paketi 10 tl idi ve içindeki balonlar iki parti için de yeterli oldu.

İkinci partimiz daha özel olandı, ve asıl hazırlıklar orada oldu. Yukarıdan asılı çiçek fenerleri diş buğdayı partimiz için aylarca önce tanesini 1 tl ye Tahtakale den almıştık, ne kadar zaman geçmişse şuandaki fiyatları 2 tl olmuş. Bence çok ucuza çok şık bir hava kattılar.

Fenerleri göstermek bahane 1 yıllık taze anne-baba şahane

Fil içerikli tüm süslemeler bizzat teyzemiz tarafından tasarlanıp yapıldı. Ben ona fil, balon, kuş gibi anahtar kelimelerini verdim ve bu güzel keçe işi duvar panosu ve masa bannerı ile karşılaştım. Ayrıntılardan ben pek anlamıyorum ama kendisi benzeri ürünleri yaparak instagram hesabında (emineninatolyesii) sergiliyor. Mesela bizim masadaki bannerın aynısını bir takipçisi için bebek odası dekoru olarak tasarladı.

 

Filli panomuz

Filli banner

Fenerlerle panonun uzaktan görüntüsü

Açıkcaşı bu duvar panosu son zamanlarda bebek fotoğrafları ile hazırlanan duvar afişlerinden farklı olması sebebiyle benim çok hoşuma gitti. Kargo ile gelen bir karton kutuyu bozarak şu fotoğrafta gördüğünüz 1 i de teyzemiz yaptı. Pembe kağıtla kaplayıp, hasır ip geçince pek gösterişli olmuş. Yine teyzoşun yaptığı bir diğer ayrıntı İnci Azra’nın takmamakta direndiği tacıydı. Simli eva kartonu kesip taç halinde birleştirdi, ve bir saç bandı veya lastik üzerine silikon ile yapıştırdı diye biliyorum.

Kartondan yapılan pembe 1 hemen masanın solunda

Bu da piremses tacımız

  1. Hediyelikler

Bu bölümde de yine sıkça teyzemizden bahsedeceğim zira hediyeliklerimizi de o hazırladı. Sanırım Emoş olmasaymış bizim doğum günü partisi pek mümkün olmayacakmış. Ellerine sağlık teyzoş.

Doğum günümüzün mimarı Emoş teyzemiz ve eniştemiz

Doğum günü partimize katılan büyüklere hediye etmek üzere keçeden fil şeklinde anahtarlıklar ve yine fil şeklinde kokulu taş hazırladı. Yakından fotoğraf bulamadım. Ayrıntıları yine bende yok, sadece en incesinden gri ve pembe keçeleri ve alçı kalıbını aldım, yolladım. Partiye katılan çocuklara hediyelik olarak da geçen çekilişte verdiğim etiketli boyama kitabından almıştım Londra’dan. Planlı olmak güzel şey, aylar öncesinden hazırdı hediyelerimiz.

Bu da Londra’dan getirdiğim boyama kitaplarından ve tabisi 2. teyzemiz Gökçoş

E tabi doğum günü kızı İnci Azra’yı da unutmadık hediye konusunda. Annesi ve babası olarak kızımıza 20’li yaşlarına kadar devam ettirmek üzere geleneksel bir hediye vermeye karar verdik. Tema Vakfı’na yaptığımız 30 liralık bağış karşılığında İnci Azra adına 3 adet fidan diktirdik.

 

 

 

 

 

 

Yazıya puan ver

Bir Cevap Yazın