Çocukların Korkulu Rüyası: Cız, Öcü ve İğneci Teyze

İnci Azra büyüdükçe, bizim söylediklerimizi anlamaya başladıkça, onunla nasıl konuşmam gerektiği konusunda daha çok düşünmeye başladım sanırım. Bebekken bizi anlamıyor olmasının verdiği rahatlık sona erdi, artık daha dikkatli konuşmamız gereken günlerdeyiz. Yapmaması gereken birşeyi ona göstermek için nasıl bir tutum içerisinde olmalıyım, korkutarak vazgeçirmek güzel bir yol mu, sesimin yükselmesi onu nasıl etkiler, anne-babalar her zaman sakin mı olmalılar, gibi sorular eminim birçok annenin aklını kurcalayıp duruyordur.
 
Yazarken bir kez daha farkediyorum ki bu soruları bu kadar çok sormamın sebebi aslında şuanda Türkiye’de bulunuyor olmamızdan başka birşey değil. Evet tabi ki kızımla ikili ilişkilerimde ben de bu ikilemleri yaşıyorum ve yer yer bilinçaltıma yeniliyor olabilirim. Fakat sadece son iki günde dolmuşta ve metroda gözlemlediğim 5 farklı olay oldu bana bu yazıyı yazdıracak. Bu 5 örnekte de anneler çocuklara herhangi bir nesneyi sırf dokunmasını istemediği için CIZ diye tanıtıyordu. Eminim  bu çocuklar için CIZ kavramı bir süre sonra o kadar normalleşecektir ki onun güzel birşey olduğuna bile inanacaklardır. Bir başka anne ise çocuğunu kucağına sabitlemek için beni doktor rolüne sokup ‘bak doktor teyzenin iğnesi varmış,oturmazsan iğne yapar!!!’ diyerek korkuttu. Çok şaşırdım, çocukla gözgöze gelince gülümseyebildim sadece. Hayır benim iğnem yok diyerek çocuğun annesine olan güvenini sarsamazdım ama oyuna dahil olup çantamdan iğne çıkarır tavırlara bürünüp çocuğu daha fazla korkutmak da içime sinmedi. Çocukları doktora ve hemşireye karşı bu kadar korku içinde büyütüp sonra da hasta olduklarında sakin olmalarını bekleyenler yine aynı anneler değil mi? Bu konuya örnek teşkil edecek bir başka korkutma yöntemi ise (bizzat kendi ailemin içinde sıkça yaşandığından çok alışığım diyebilirim) gece uyumayan çocuğu özellikle köy yerlerinde sıkça duyulan havlama seslerinden istifade ederek ‘köpek geliyor bak seni köpeğe veririm’ diye korkutmak…Bu yöntem çocuğun korkarak uykuya dalmasını zorlaştırırken aynı zamanda gece rüyasında kabuslar görmesine sebebiyet verebilecek bir durumdur. Bilinçaltlarına farkında olmadan yerleştirilen köpek kötüdür, hayvan kötüdür’ düşüncesi de işin cabası.
 
Bu tarz korkutmalar yerine çocuklarla (anlamasalar da) herşeyi olduğu gibi konuşmak gerektiğine inanıyorum. Londra’da yaşadığım son 4 yıl boyunca hep bunun örneklerini gördüm. Kocaman anne-babalar daha 1 yaşında el kadar bebekleriyle konuşurken sırf göz hizzalarında olmak için diz üstü çöküyor ve tıpkı büyük bir insanla konuşur gibi uzun uzun sohbet ediyorlardı. Ne yalan söyleyeyim başlarda biraz yadırgamıştım küçücük çocukla büyük insanla konuştukları ses tonuyla ve aynı akıcılıkta konuştuklarını duyduğumda. Sanki mıy mıy bebek taklidi yaparak yada en azından daha yavaş tane tane konuşmaları gerekirmiş gibi hissettim. Ama yanıldım… Aslında bebeklerimiz sandığımızdan daha akıllılar. Bu yüzden onları bazı şeylerden korkutarak caydırmak yerine elimizden geldiğince gerçekleri anlatalım diyorum ben. Uyumadığı için köpeklerden korkutmak yerine bırakalım biraz daha yorulup uykusu gelsin. Evet bazen biz anneler istediğimiz saatte uyusunlar da düzenleri bozulmasın hem biz de biraz dinlenelim istiyor olabiliriz ama bebek istemiyorsa neye yarar J Ya da karanlik olan bir odaya gitmesini istemediğimiz zaman ‘orda ÖCÜ var’ demek yerine mümkünse ışığı açıp merakını giderelim, yok mümkün değilse de daha çekici bir alternatif bulup dikkatlerini oraya çekelim.
 

 

Mesela İnci Azra çay bardağının CIZ değil de sıcak olduğunu biliyor. Elini hafifçe yaklaştırıp hissedip geri çekiyor ama korktuğu için değil sıcak olduğunu hissettiği için. Bu şekilde davranarak aslında çocukların kafasında oluşabilecek olası kavram kargaşasını da önlemiş oluyoruz sanırım. Tehlikeli olan herşeyin CIZ, bilinmeyenlerin ise ÖCÜ olduğunu düşünsenize… Hayat size de çok yavan gelmez miydi???
Çocukların Korkulu Rüyası: Cız, Öcü ve İğneci Teyze
5 1 vote

One Comments

  • Adsız

    2016-12-05

    ne kadar dogru bir konuya deginmissiniz. Ozellikle buyuklerde cocuklari korkutma egilimi cok fazla…

    Reply

Bir Cevap Yazın