Biri Biberon mu dedi?

Ben doğum yapana kadar biberon, sterilize makinesi gibi alışverişlerişi yapmamıştım. Olur da birçok annenin yaptığı gibi bebeğimi emzirebilirsem bunlara ihtiyacım olmayacaktı. Hem zaten hediye gelen 1 adet Chicco marka kauçuk uçlu cam biberonumuz vardı, ihtiyaç anında iş görebilecek. Ama işte olmadı… Ben birçok annenin yaptığı şekilde yapmama rağmen bebeğimi emziremedim. Sütüm gelmedi, bebeğim emmedi, yaralardan kan revan içinde kaldım bir şekilde olmadı. Emzirme hikayemin ayrıntılarını önceki yazımda bulabilirsiniz. Emme sorunumuza 6 gün boyunca hastanede çözüm olan hastane pompasının yerine 7. gün evimizde hemen Medela marka elektrikli pompayı kullanmaya başladık. Hastane boyutundan sonra bana baya bir güçsüz gelse de daha sonradan öğrendim ki piyasada daha güçlüsü yokmuş. 5.5 ay kullandığım pompamızdan son derece memnun kaldım. Ama en çok da pompa ile birlikte gelen aynı marka biberondan memnun kaldım diyebilirim. Medela Calma biberon geçtiğimiz haftalarda Annece Yorumlar sitesinde arkadaşım Esin’in de ayrıntılarından bahsettiği üzere bir bebeğin biberon rahatlığına alışıp annesini bırakmaması için tam anlamıyla mükemmel bir ürün. Anatomik olarak incelemiş Esin sağolsun ama benim hissettiğim en önemli faktör bebeğin çekmeden bir damla bile mama içemememiş olmasıydı, tıpkı anne göğsündeki gibi. Bu biberonla 5 ay kadar idare ettik, çünkü günde bir defa da olsa emzirebilmek için çaba göstermem gerekiyordu. Artık ümidi kesince çocuğa daha fazla işkence etmeye gerek yok diyerek şöyle daha çekmeden bol bol akıtan lokur lokur içeceği bir biberona geçtik.

Bilinçaltımın etkisiyle sanırım yine gidip anne göğsüne benzeyen özellikte biberonlar araştırıyordum. Ingiltere’de son derece popüler olan Tommee Tippee markası ile Munchkin Latch Körüklü Gaz Giderici biberon arasında kalmıştım. İkisi de anne göğsüne çok yakın olduğunu iddia ediyordu. Ek olarak resimde de görüldüğü gibi Latch marka biberonun meme kısmı tombul ve 360 derece oynaktı. Doğduğu günden beri hiç gaz problemi yaşamamış olmasına rağmen ne olur ne olmaz diyerek Latch biberonun altındaki mavi zımbırtı bana son derece güven verdi ve ona karar verdim. Tam 6 ay kullandık bu biberonu. İki tane yedek biberonu 4 farklı biberon ucuyla kullanmamıza rağmen bu kadar sürede uçlarda çok değişik ekşimsi bir koku meydana geldi. Her türlü temizlik ve sterilizasyon yöntemine rağmen kokuyu gidermek mümkün olmadı, hepsini attım. Bir de buna ek olarak biberonun alt kısmındaki mavi vanamsı yapı zaman zaman damlatmaya başlayınca bu biberonlarının bizim için vadesinin dolduğuna karar verdim. Sadece bu biberonların değil bu markanın da (Latch diyorum, çünkü Munchkin’in farklı ürünlerinden memnun kaldıklarım var) bizim için vadesi dolmuştur.

                                       

Kenarda stokta bekleyen Tommee Tippee marka biberonları denemenin vakti de gelmişti böylelikle. Denedim ve ne kadar pişman olduğumu anlatamam. Hem çocuğun tutuşunu kolaylaştıran güzel şişesi, hem diğer uzay aracı kılıklı biberondan sonra kızımın agzına bu kadar yakışıyor olması, hem de emziğinin İnci Azra için son derece uygun olması en baştan bu markayla başlamadığım için pişman olmama neden oldu. Halnuki aynı markanın suluklarını kullanıp son derece memnun kalmıştık zaten. 4 ay üstü damlatmaz alıştırma bardağının ardından 7 ay üstü kamışlı damlatmaz alıştırma bardağı ile devam etmiştik yolumuza. Kamış olayı İnci Azra’ya su içmeyi sevdirdiği için ayrıca tavsiye ediyorum. Şimdi 12 ay üstü termoslu versiyonunu kullanıyoruz. Kolayca temizlenip, hiç koku üretmemeleri benim sevgimi arttıran faktörler. Kısa bir süreliğine kullandığımız Bebedor marka kamışlı suluk mesela plastik kokusunu hiç yitiremedi. Tommee Tippee markanın emziğinden de son derece memnunuz.

                                             

Memnunuz, #annetavsiyesi diyip paylaşıyorum arkadaşlarımla bu sefer de nereden alınacağına dair sorular geliyor. Nedendir bilmem Türkiye’de satışı yok. Bilmem kaç yıl önce Mothercare satarmış, bırakmış. Ben de bir deneme yapalım, açtım bir dükkan N11 sitesinde LondraliAnne diye, koydum en çok memnun kaldığım ürünleri, satıştalar. Belki almak ister tavsiye ettiklerim diye.

Sevgiler,

Nil

Biri Biberon mu dedi?
5 6 votes

Bir Cevap Yazın