Bebeklerde İşaret Dili Kullanımı

Aslında ben bu mevzuya Londradan aşinaydım ama yazmayı nedense hiç düşünememişim. Bugün bir arkadaşımın önerisi üzerine yazma kararı aldım. Londra fazla kozmopolit bir şehir olduğundan anaokulu seviyesinde çocukların anadilinin İngilizce olmama ihtimali çok yüksek. Dolayısıyla okula gelen çocukların hepsiyle aynı anda etkin iletişim kurabilmek adına öğretmenler konuşmalarına paralel olarak işaret dilini de kullanıyorlar. Kızım okul çağına henüz gelmediğinden bunu arkadaşlarımın çocuklarından edindiğim bilgiyle yazıyorum ama bizim de 3 aydan itibaren katılmaya başladığımız şarkılı oyun gruplarında tüm şarkılar işaret diliyle birleştiriliyordu. 
İşaret dili öncelikle bebeğin konuşma yetisini kazanmadan önceki süreçte çevresiyle olan iletişimini kolaylaştırmak için kullanılıyor. Özellikle geç konuşan bebeklerde ihtiyaçlarını ifade edememek çok sinir bozucu olabiliyor diye biliyorum. Acaba işaret dili konuşma bozukluklarında en azından çocukları psikolojik olarak rahatlatmak adına kullanılabilir mi? Belki de çocuklarda öfke kontrolü için kullanılması gereken yöntemler listesine bile girmelidir. İnci Azra daha şimdiden bile su isterken hırçınlaşıyor. İkincil olarak da yukarıda bahsettiğim gibi çocuğun yeni bir dil öğrenirken sıkıntı yaşamaması için son derece önemli bir mevzu.
İşaret dili 6 aydan sonra uygulamaya başlanabiliyor. Ben biraz geciktim sanırım ama İnci Azra’nın ikinci bir dili öğrenme ihtimalini düşünerekten hemen yarın uygulamaya koyuluyorum. Çocuktan çocuga değişkenlik gösterse de birkaç ay içinde kullanmaya başlıyormuş çocuklar işaretleri. Sanki 1 yaşında bir bebeğin işaret dili kullanması imkansız gibi görünüyor olabilir bazılarınıza, malum bizim gördüğümüz işaret dili TRT’nin bazı yayınlarında işitme engelliler için kullandığı çevirmenin kullandığı dil. Tabiki bebekler için başlanacak olan işaret dili bundan çok daha basit ve çocukların da taklit etme konusunda çok başarılı olduklarını kabul edersek eğer inanmamız kolaylaşacaktır. En temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde acıktım, susadım, sıcak, acıyor, daha çok, yeter, doydum, top, kedi, köpek gibi kelimeler yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Zaten en başta 3 tane önemli kelime seçerek başlanması gerektiğini savunuyor uzmanlar çocuk işaretleri yapmaya başladığı zaman yenileri eklenebilir.  Bu işaretler Amerikan işaret dilinin aynıları veya türevleriymiş istenildiğinde tutarlı olmak üzere bazı değişiklikler yapılabilirmiş. Ancak bizim gibi gideceği okulda işaret dili kullanılma olasılığı olanlar için bu önerilmiyor.
İşaret dili kullanımının çocuğa rahatlık verdiğinden konuşmayı geciktireceği falan düşünülüyormuş ama bana hiç de öyle gelmedi. Sonuçta çocuk kelimelerle işaretlerin bağlantısını kurarak aslında beyninin bilmem hangi lobunu da ekstradan kullanmış oluyor. Ekstradan çalışan kısımlardan zarar gelmez diye inanıyorum ki araştırmalar da benim inancımı doğruluyor. İşaret dili kullanan bebeklerin kullanmayanlara kıyasla daha hızlı konuştukları görülmüş.
Şimdilik uygulamaya koyulmadığımız için kendi görsellerimi oluşturamıyorum ama zamanla yazımı güncelleyeceğim hatta belki ilerlememizle ilgili yeni bir yazı yazabilirim. Biz görsellerimizi oluşturana kadar bu konuda yazılmış çok faydalı bulduğum bir yazıyı da size önermek istiyorum. Bu adresten çokça görsele ulaşabilirsiniz.
Bebeklerde İşaret Dili Kullanımı
5 3 votes

Bir Cevap Yazın