Aramızda yürüyenler var….

Aslında bu yazıyı tam 1 ay önce yazmıştım ama paylaşmak bugüne kısmet oldu.

İnci Azra yattığı yerde sağa-sola dönmek dışındaki fiziksel aktivitelerini normalden biraz erken yaptı. 10 ay 6 günlükken 5-6 adım yürümeye başladı, 10.5 aylık 10 adıma kadar ilerletti. Sonra benim doktora tez savunmam için Londra’ya gittiğimiz sırada kaldığımız eve bir türlü ısınamamasından ve zeminin aşırı kayganlığından birkaç gün sekteye uğrasa da gelişimi kısa sürede toparlayıp, 11 aylıkken dışarda yürüyebilecek hale gelebildi. Şimdi doğum gününe hazırlandığımız bugünlerde artık ilk adım ayakkabısı almamızın gerekliliği heran yüzüme vurulur oldu. Çocuğun artık dışarda da gezmeyi istemesi, ve kış mevsiminde gezmeye gittiğimiz nadide mekan olan AVM’lerin zeminlerinin son derece parlak ve kaygan olması bu gerekliliğin en temel sebebi sanırım. Yoksa çocukların evde olduğu gibi ayakkabısız gezmesi ayak gelişimleri için oldukça sağlıklı bulunduğundan ayakkabı kullanımı olabildiğince ertelenebilir. Evde eski usul devam etsek de AVM kullanımı 🙂 için bir ilk adım ayakkabısı almakta fayda var sanırım.

İlk adım ayakkabısında bulunması gereken özellikler nedir diye bir araştırınca şöyle birkaç önemli özellik buldum. Buyrun siz de okuyun:

  1. İlk adım ayakkabısı ayağın sıcaklığını ayarlayabilmesi açıcısından %100 deri olmalı. Deri olması yumuşak, esnek ve hafif olmasını da sağladığından bir taşla birkaç kuş vurmuş oluyorsunuz.
  2. Ayağın ortopedik gelişimini desteklemesi açısından yumuşak bir iç yapısı olması gerekmektedir.
  3. Ayakkabıların ön kısmı geniş olmalı ki parmaklar ve tırnaklar rahat olsun.
  4. Bileklerini arkadan destekleyecek şekilde yüksek konçlu ayakkabılar ayak burkulmalarını engeller.
Vicco marka yarı açık ayakkabı

Daha hamile kalmadan Londra’da Clarks markasının bebek ayakkabılarına özenerek baktığımız doğrudur. Özellikle erkek bebekler için müthiş model alternatifleri var. Aynı zamanda first walk etiketiyle sattıkları ilk adım ayakkabılarının yumuşak deri yüzeyi, hafif dolgulu yine yumuşacık olan iç dolgusu ve arka bileği destekleyen yüksek yapıları sağlıklı yürüyüş ve ayak gelişimi için gözüme hep ideal görünüyordu. Şimdi Türkiye’deyim, ve İnci Azra’nın ayakları ne kadar büyür kaç numara olur kestiremediğimden Londra’dan ayrılırken bir çift almayı becerememiştim. Ama o kadar beğendiğim bir marka varken yeni bir marka arayışına girmeye hiç niyetim yoktu. İnternetten baktım, Boyner mağazalarında satışı var diye gözüküyor olmasına rağmen birkaç AVM deki BOYNER ziyaretlerimizde Clarks markasından eser bulamadık. Fiyatları gayet uygun görünmesine rağmen ilk adım ayakkabısını internetten almaya gönlüm razı olmadı açıkçası. Başladık yeni marka arayışına. Meğer Türkiye’de de yerli üretim çok güzel bir ayakkabı markası varmış, VİCCO. Sanırım yeni sayılırlar bu sektörde ama bebek ayakkabısında oldukça başarılı olduklarını gördüm. Model olarak derseniz, kendim üretecek olsam daha zevkli bişeyler olurdu ama bunlar da idare eder. Fiziksel mağazasına gidip, ayağına denememiz çok iyi oldu sanırım, çünkü gözüme güzel görülen şu ilk fotoğraftaki yarı açık ayakkabının aslında yeni yürüyen bebekler için hiç te uygun olmadığını farkettim. Bilekten o kadar ince sarıyor ki o cırt sanki ayağı pıt diye burkulacakmış gibi görünüyor. O yüzden son fotoğrafta gördüğünüz yüksek  konçlu tüm ayağı saran ayakkabıları tercih ettik. Dediğim gibi aslında renk olarak hiç beğenmedim, zira az sayıdaki pembe kıyafetleri dışındaki diğer hiçbirine pek uymuyor, ama yürürken oldukça rahat göründüğünden artık rengine bakmadan sürekli bunları giydiriyoruz. Ha farklı renkte alternatifini alayım dedim, ama kızınız varsa pembe-mor tonları dışında pek te alternatifiniz olmuyor ne yazıkki. Gerçi İnci Azra bu durumdan oldukça memnun gözüküyor, bebek mağazalarında rengarenk hatta pullu-simli ayakkabılar favorilerini oluşturuyor bu günlerde.

İnci Azra’nın ilk adım ayakkabısı

Yani uzun lafın kısası biz ilk adım ayakkabısı seçtik, memnun da kaldık. Araştıranlar için fikir olsun bu yazım. Lütfen reklam olarak bakılmasın, anne tavsiyesi olarak burada kalsın…

Aramızda yürüyenler var….
5 1 vote

Bir Cevap Yazın