Anneliğin vazgeçilmezi: Lohusalık

Uzmadan Tavsiyeler köşem tüm coşkunluğuyla yayınlarına devam ediyor. Bu sefer ki konuk yazarım Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü son sınıf öğrencisi. Taptaze bilgilerini bizlerele paylaştığı için buradan kendisine teşekkür eder, meslek hayatında başarılar dilerim. Bebek, doğum denince akla gelen lohusalık psikolojisi üzerine güzel bir yazı derlemiş, buyrun okuyun…

Anne ve anne adaylarına sesleniyorum. Bu kelimeler size çok farklı görünmeyecektir. Hepimiz az çok lohusalık döneminin, hamileliğin ve anneliğin ne olduğunu biliriz. Fakat bunları tam olarak yaşamadığımız için dilimizde kalır. Özellikle de anne adaylarına sesleniyorum; biz kadınlar olarak hepimiz birer anne adayıyız.

Annelik Serüveni
Anne olduğunuzu ve hayatınızın artık eskisinden daha farklı olacağını kabullenmek bile başlı başına uyum sağlaması zor bir durum olabilir. Elbette bu durum daha çok ilk defa çocuk sahibi olacaklar için geçerli olabilmektedir. Yine de daha hiçbir şeye hazır olmadığını düşünen annelerin sonraki çocuklarında da bu durum görülebilir. Anne olmakla ilgili gebelik sürecinde kaygılı olan kişiler bu dönemde daha da kaygılanabilirler. Anne olmanın sorumluluğunu üstlenmek belki çok ama çok zor gelebilir ve kişiler “Çok erken anne oldum” veya “Her şey çok kötü gidecek ve buna hazır değilim” gibi olumsuz düşüncelere kendini sürükleyebilir.

Varolan Hayatın Değişimi
Sonuçta ev ahalisine yeni bir üye ekleniyor. Bunun sonucunda da evlerimizde küçük ya da büyük çaplı bir çok değişim meydana gelmektedir. Özellikle anne adaylarının ilk çocukları ise evdeki rolleri büyük çapta değişim göstermektedir. Örneğin eşler evlendikten sonra birbirlerinin eş rollerini üstlenirken artık “anne” ve “baba” rolleri de devreye girmektedir. Evde bu roller değişirken anne adaylarının üzerine alması gereken sorumluluk da haliyle artış göstermektedir. Bu dönemlerde anne adayları kendilerini daha asosyal hissedebilirler. Artık eşlerinin onlarla çok fazla ilgilenmediklerini düşünebilir. Kendilerini yalnız hissedebilirler, kendilerine hiç vakit kalmadığını düşünüp strese girebilirler. Duruma adapte olmak zaman alabilir ancak bu değişim ile ilgili çocuğa karşı bir öfke veya antipati duyuluyor ise bu durumda psikolojik yardım almak önemlidir. Bu tür duygular ebeveynlerde bu şekilde hissettiği için suçluluk hissi de uyandırabilir. Değişmekte olan bu durumla ilgili anne adayları daha doğmamış çocuklarına karşı kötümser duygulara kapılırsa da bu durumu eşleriyle ve psikolojik bir destek alarak halletmeleri gerekmektedir. Yardım etmeye çalışan anne-baba ebeveynleri duruma fazla müdahale ettiklerinde ise bu bir yardımdan çıkıp, tam tersi zorlamaya dönüşebilmektedir. Lohusalık dönemi yaşayan anne adaylarının eşleri bu durumdan eşleri kadar fazla etkilenmemektedirler. Bu yüzden eşlerinin de bazı görev ve sorumlulukları vardır.

Lohusalık Döneminde Neler Yapılabilir?

Lohusalık döneminde olan annenin, hem de baba olan eşin uyum sağlaması için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Burada önemli olan bu dönemlerde kişilerin karşılıklı olarak birbirine destek olması, birbirlerini anlamasıdır. Bu şekilde bu dönemler daha kolay atlatılacaktır. Özellikle baba adayları biraz daha alttan almaya, anlayışlı olmaya çalışmaya çalışmalıdırlar. Çok zorlanılan durumlarda ise psikolojik olarak destek almak, bu sorunlar gitgide kötüleşmeden önlenmelidir.

Görsel http://www.nnedir.com/ sitesinden alınmıştır.

Tabii ki bu dönemlerde sosyal çevreleri de destek olmalıdır fakat destek olayım derken durumu abartmamaları da gerekir. Anne adayları sosyal çevrelerinden yardım istediklerinde yanlarında olmalılardır, istemediklerinde ise onların üstlerine düşmemelidirler.

Bu dönemde lohusaların yaşadığı bazı problemler olabilir :
 Kendini değersiz hissetme, kendini güvensiz hissetme,
 Kaygı (anksiyete) durumları yaşama,
 Suçluluk hissi
 İştah bozuklukları (çok az veya fazla yeme), uyku bozuklukları, düşüncelerde karışıklık ve unutkanlık,
 Duygusal dengesizlik, öfke hissi, düşmanlık,
 Ölüm ve intihar etme düşünceleri,
 Enerji ve motivasyon kaybı, yoğun umutsuzluk, yalnızlık, korku, kayıp, kontrol kaybı ya da çıldırma korkusu, yaşamı anlamsız bulma,
 Cinsel isteksizlik, bebeğe karşı ilgisizlik, bebeği için aşırı endişelenme, bebeğe zarar vermekle ilgili düşünceler

Lohusalık Depresyonunun Tedavisi

Psikoterapi, ilaç ile tedavi (emzirmeye göre düzenlenir) ve diğer yöntemler tercih edilmelidir. Lohusalık dönemi çok hassas ve kritik bir dönemdir. Nasıl bir çocuğun kritik döneminde öğretilmesi gereken davranışlar öğretilmediğinde, çocuk problemli davranışlar gösterdiğinde anne adayları da lohusalık döneminde psikolojik iyi oluşlarını ne kadar geliştirici yönde hareket ederlerse ve yönlendirilirlerse o derece iyi bir şekilde süreci geçirmektedirler.

Şevval AKTAŞ

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Son Sınıf Öğrencisi

Uşak Üniversitesi

http://sevvalaktas.blogspot.com.tr/

 

Anneliğin vazgeçilmezi: Lohusalık
4.4 10 votes

Bir Cevap Yazın