6.hastalık (Roseola İnfantum)

Uzmandan tavsiyeler köşemin bu haftaki konuğu Uzman Çocuk Doktoru oldu. @cocukdoktoruanne bize çocuklarda sık rastlanan bir hastalık olan 6. Hastalığı 2 farklı dille anlattı. İlk kısımda doktor kimliğiyle yazdığı teknik yazı merak edenlerinize ayrıntılı bir teorik bilgi sunmakta. İkinci kısımda ise kendisi de bir çocuk annesi olan doktorumuz anne kimliğiyle durumu ele alarak hepimizin yardımına koşuyor. Bu güzel bilgilendirmesi için kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

***

Çocuk doktoru kalemi

İnsan herpes virüslerinden HHV-6, çocukluk döneminde görülen akut, ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır. Çocuklara erişkinlerin sekresyonları ile bulaştığı tahmin edilmektedir. Vakalar salgın şeklinde oluşmaz, rastlantısaldır. Kuluçka dönemi 10-15 gündür. Çocuklarda en sık 6 ay- 3 yaş arasında gözlenir. Doğumdan sonraki ilk 6 ayda anneden geçen antikorlar koruyucu olduğu için gözlenmez.

Bu hastalik süresince çocuğun genel durumu iyidir. Genellikle ilkbaharda görülmekle birlikte tüm mevsimlerde görülebilir. En sık bulgu ateştir. Genellikle 40 derece ve üzeri ateş gözlenir ve bu ateşli dönemde %5-15 vakada havale gözlenir. Ateş 3-5 gün sürdükten sonra dramatik olarak düşer. Ateşin düşmesi ile birlikte çocuğun vücudunda döküntülerin oluşması tipiktir. Ateş düştükten 12- 24 saat sonra gövdede daha yoğun olmak üzere, gül renginde, kaşıntısız, 2-3 mm büyüklüğünde makülopapüler döküntü olur. Daha sonra döküntü yüze ve ekstremitelere (kol ve bacaklar) yayılır. Döküntü 1- 3 günde geçer. Çocuklarda ek olarak huzursuzluk, burun akıntısı, karın ağrısı görülebilir. Hastalığın ortalama süresi 6 gündür, bazı vakalarda daha uzun da sürebilir. Hastalık hayat boyu bir kez geçirilir.

Tanısı klinik bulgulara dayanır. Yüksek ateş dışında belirgin bulgu görülmeyen hastalığın ilk günlerinde tanı konması zordur. Destek tedavisi (ateş düşürücüler, sıvı alımının artırılması, gerekirse iv sıvı tedavisi) ile ateş kontrolü sağlanarak hasta kontrole çağırılarak izlenmelidir. Bu süreçte gereksiz antibiyotikten kaçınılmalıdır. Ateşli dönem geçtikten sonra oluşan döküntüler üzerine klinik olarak tanı konabilir. Hastalık döneminde kanda lökosit sayısında düşme, trombositopeni, karaciğer enzimlerinde yükselme, perifeik yaymada atipik lenfositler görülebilir. Bu laboratuvar bulguları çoğu viral hastalıkta görüldüğü için çok ayırt edici değildir. Hastanın klinik durumu daha önemlidir.

Ayırıcı tanısında kızamık, kızamıkçık, kızıl, enteroviral enfeksiyonlar ve ilaç döküntüleri yer alır. Tedavisi destek tedavisidir, antipiretikler(ateş düşürücüler) kullanılabilir. Bol sıvı alımı desteklenmelidir. Komplikasyonlarında en önemlisi nörolojik komplikasyonlardır. Febril konvülsiyon hastalığın seyri sırasında gözlenebilir. Hastalık sonrası dönemde ise en sık görülen komplikasyon orta kulak iltihabıdır.

Anne kaleminden tavsiyeler

*6. hastalığın büyük oranda erişkinlerin salgılarıyla bulaştığı bilindiğinden anne-baba olarak bizlere düşen en önemli görev sıkça el yıkamaktır. Dışardan, özellikle kapalı ve kalabalık alanlardan gelen ziyaretçileri bebeklerimizle temas etmeden önce el yıkamaları için uyarmalıyız.

*Bu hastalığın teşhisi ilk aşamada oldukça zordur. Gereksiz antibiyotik kullanımlarından kaçınılmalıdır. Ancak yüksek ateş düştükten sonra vücutta yüz ve gövdeden başlayan kızarıklıklar oluşması bu hastalığı akla getirmelidir.

*6. Hastalığın ilk karakteristik özelliği yüksek ateştir. Ateş ve havale ilişkisi ile ilgili son yapılan çalışmalar ateşi düşürmenin havaleyi engellemedigi, nöbet geçirmenin bireyin nöbet eşiği ile ilgili olduğunu göstermiştir. Yani ne yazık ki bu hastalık esnasında ateşi kontrol altına alsak bile çocugumuz havale geçirebilir (%5-10 gibi yüksek bir oranda). Tabi bunu düşünüp endişelenmek yerine, bebeğimizin ateşini uygun şekilde kontrol altına alıp (önerilen ateş düşürücülerle) beklemeli, gerekirse ılık banyo ile bebeğin rahatlamasını saglamalıyız.

*Hastalığı geçiren bebek hastalığa karşı bağışıklık kazandığından hayatı boyunca bir daha geçirmez.

Bütün bebeklere sağlıklı günler diliyorum,

Sevgilerimle,

@cocukdoktoruanne

***

6.hastalık (Roseola İnfantum)
4.67 3 votes

Bir Cevap Yazın